
Защо ВаксигрипТетра?

Грипът

Децата и бременните

Възрастните над 65 г

Хронично болните
Знаете ли, че хроничните заболявания като диабет, например, отслабват имунната система и намаляват способността на тялото да се бори с инфекциите?

Защо ВаксигрипТетра?
Четиривалентната противогрипна ваксина на Санофи Пастьор – VaxigripTetra®, включва всички препоръчани от Световната здравна организация щамове за сезон 2020/21, които доминират в Северното полукълбо.
Санофи Пастьор е световен лидер в разработването и производството на противогрипни ваксини. Разполагаме с повече от 60-годишен опит и експертиза в тази област.
Как можем да ви предпазим от грип и защо да изберете именно тази ваксина за вас и семейството? Отговорите следват по-долу.
• Съответства най-пълно на настоящата грипна епидемична картина
• Предлага възможно най-широка защита от грип
• Демонстрира добър профил на безопасност и имуногенност
• Резултат е от експертния опит на Санофи Пастьор

Грипът
Грипът е силно заразно заболяване, което бързо прераства в епидемия. То лесно се разпространява при кашляне и кихане или при докосване на носа или устатата след контакт със заразен човек или повърхност.
Грипните вируси оцеляват известно време върху предмети, които ползваме в ежедневието си: дръжки на врати, бюра в училища или офиси, предмети от домакинството, телефони и други.
Симптомите на грип са:
• внезапна висока температура
• суха кашлица
• главоболие
• физическа слабост
• зачервено гърло
• течащ нос
• болки в ставите и мускулите.
Основното усложнение от грип е бактериална пневмония. Сред другите усложнения са ушни и синусови инфекции, дехидратация (обезводняване), миокардит (възпаление на сърцето), влошаване на подлежащи хронични състояния (например сърдечна недостатъчност, астма или диабет).
Грипът е опасен за всички, но някои хора са особено уязвими.
Децата и бременните
Грипът протича по-тежко при бременните. Промените в имунната система, сърцето и белите дробове по време на бременност (и до две седмици след раждането) правят жените по-уязвими на грип и с повишен риск от постъпване в болница. Грипът може да бъде опасен и за плода на бременната жена. Често срещан грипен симптом е треска, която може да бъде свързана с дефекти на невралната тръба и други неблагоприятни последици за развиващото се бебе.
Противогрипната ваксинация може да помогне за предпазване на бебето от грип (майчините антитела се пренасят върху плода по време на бременност).
ВАКСИГРИПТЕТРА Е ПЪРВАТА И ЕДИНСТВЕНА ВАКСИНА, КЛИНИЧНО ДОКАЗАНА ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ ПРИ БРЕМЕННИ, И С ИНДИКАЦИЯ ЗА ПАСИВНА ЗАЩИТА НА НОВОРОДЕНИ ПОД 6-МЕСЕЧНА ВЪЗРАСТ
Грипът засяга всички възрастови групи, но децата са особено уязвими на грипните инфекции и техните усложнения. Здравите деца, които посещават училища или детски градини, са сред най-често боледуващите.
Децата под 2-годишна възраст най-често са приемани в болница поради болести, свързани с грип. Освен типичните грипни симптоми, малките пациенти често имат и стомашно-чревни неразположения – гадене, повръщане или диария.
Широко признато е, че децата играят основна роля при предаването на грипа в обществото и са основният портал, през който вирусът влиза в домакинството. Ваксинацията на деца против грип оказва индиректно положително въздействие върху ограничаване на разпространението на грип в обществото.
ВАКСИГРИПТЕТРА Е ПОДХОДЯЩА ЗА АКТИВНА ИМУНИЗАЦИЯ НА ВЪЗРАСТНИ, ВКЛЮЧИТЕЛНО БРЕМЕННИ ЖЕНИ И ДЕЦА НАД 6-МЕСЕЧНА ВЪЗРАСТ.
Възрастните над 65 г
Малко известен факт e, че имунната система отслабва с напредването на възрастта и намалява капацитета на тялото ни да се бори с инфекциите, независимо колко добре се чувстваме. Ето защо хората над 65 години са изложени на по-голям риск от усложнения вследствие на грип като:• пневмония
• сериозни сърдечно-съдови усложнения
• влошаване на хронично заболяване
(сърдечно-съдови, белодробни и метаболитни заболявания като диабет)
Вследствие на прекаран грип възрастните хора могат продължително да страдат от затруднения в поддържане на хигиената, обличане, хранене и др.
Изследване показва, че 30% от хората над 70 г., които са били в болница вследствие на остро заболяване (като грип), страдат от влошаване на способността да се грижат за себе си след напускане на болницата. Едва 30% от тях успяват да се възстановят напълно след една година.
Ваксинацията е основната и най-ефективна защита срещу сезонен грип.
Тя се извършва всяка година, тъй като грипните щамове, съдържащи се във ваксината, се актуализират ежегодно, за да отговарят най-пълно на променящите се грипни вируси.
ВАКСИГРИПТЕТРА СЕ ПРИЕМА ДОБРЕ ОТ ОРГАНИЗМА. ДОРИ И ДА СЕ ПОЯВЯТ НЕЖЕЛАНИ РЕАКЦИИ, ТЕ СА ЛЕКИ И ПРЕМИНАВАТ БЪРЗО.
Хронично болните
Сърдечно-съдови заболяванияВъзможно е, когато страдате от сърдечно заболяване, кръвообращението ви да не е достатъчно ефективно. Това може да доведе до задържане на течности в белите дробове и други органи. Вероятността хората със сърдечно-съдови заболявания да страдат от тежка форма на грип, е много по-голяма и тя може да доведе до усложнения като:
• пневмония
• сериозни сърдечни състояния
Вероятността да постъпите в болница с инфаркт е шест пъти по-голяма през първата седмица, след като сте преболедували от грип.
Пациенти, които са имали грипоподобно заболяване, са почти три пъти по-уязвими да получат инсулт в продължение на 15 дни след разболяването си. Те остават с риск от инсулт в продължение на 60 дни след разболяването.
Ваксинацията е основната и най-ефективна защита срещу сезонен грип.
Тя се извършва всяка година, тъй като грипните щамове, съдържащи се във ваксината, се актуализират ежегодно, за да отговарят най-пълно на променящите се грипни вируси.
ВАКСИГРИПТЕТРА СЕ ПРИЕМА ДОБРЕ ОТ ОРГАНИЗМА. ДОРИ ДА СЕ ПОЯВЯТ НЕЖЕЛАНИ РЕАКЦИИ, ТЕ СА ЛЕКИ И ПРЕМИНАВАТ БЪРЗО.
Знаете ли, че хроничните заболявания като диабет, например, отслабват имунната система и намаляват способността на тялото да се бори с инфекциите?
Ето защо хората с диабет са по-склонни да страдат от сериозни усложнения вследствие на грип като:
• пневмония
• сърдечно-съдови заболявания
• неврологични заболявания
• влошаване на диабетното състояние – затруднено контролиране на нивата на кръвната захар
По време на грипна епидемия вероятността хората с диабет да бъдат хоспитализирани е от три до шест пъти по-голяма.
Наблюдават се по-често случаи на грип сред хората със захарен диабет тип 2. Това предполага, че диабетът увеличава риска от грипна инфекция и подчертава значението на превенцията от грип.
Противогрипната ваксинация не причинява неблагоприятни последствия върху поведението или физиологията на диабетиците, което потвърждава липсата на каквито и да е доказателства за често срещаното погрешно схващане, че ваксината може да причини грип.
ВАКСИГРИПТЕТРА СЕ ПРИЕМА ДОБРЕ ОТ ОРГАНИЗМА. ДОРИ И ДА СЕ ПОЯВЯТ НЕЖЕЛАНИ РЕАКЦИИ, ТЕ СА ЛЕКИ И ПРЕМИНАВАТ БЪРЗО.